Víno, lahodný nápoj s příběhem

24/11/2020

Dáte si bílé nebo červené? Takto se v dřívějších dobách rozlišovalo víno, když jste si objednávali v restauraci skleničku nebo kupovali lahev vína domů. Kultura pití vína se naštěstí výrazně zlepšila i díky dobré práci místních vinařů, kteří produkují velmi kvalitní vína. Každá láhev vína v sobě skrývá nejenom lahodný nápoj, ale i náročnou práci vinařů a jejich láskyplný přístup ke svým vinohradům.

Pěstování vína má dlouhou tradici téměř po celém světě. Vinařství není jen o produkci vína, ale i o kulturní tradici a krajinotvorbě. Vinohrady s řádky révy vinné jsou oblíbeným motivem fotografií z různých koutů celého světa a vzpomínek na vína, která jsme kde pili. Na vinohradech po celém světě se pěstují jak tradiční odrůdy jako Cabernet Sauvignon, Merlot nebo Chardonnay, tak specifické odrůdy pro danou oblast, které je vhodné pěstovat s ohledem na místní podnebí a složení půdy.

Podmínky vhodné pro pěstování révy vinné nalezneme hned na několika místech České republiky. Nejvýznamnější je oblast Moravy, kde se nachází 96 % všech registrovaných vinic. Díky teplejšímu podnebí se průměrná roční teplota pohybuje až okolo 10°C. To umožňuje pěstování velkého počtu odrůd. Na Moravě se daří odrůdám Chardonnay, Rulandské bílé, Ryzlink rýnský, Tramín červený, Pálava a Aurelius, které dávají kvalitní vína. Typickou odrůdou je též Veltlínské zelené. Na méně vhodných polohách je vysázený Müller Thurgau, Neuburské a Sylvánské zelené. V oblasti Čechy se může zdát, že se nejedná zrovna o ideální území pro pěstování vinné révy. V okolí Labe, Berounky i Vltavy se vínu ale velmi daří. Podmínky jsou vhodné spíše pro bílé odrůdy. Z těch se v Čechách nejvíce pěstuje Müller-Thurgau a Rulandské šedé, z modrých odrůd Modrý Portugal. Hojně tu jsou vysázeny i Sylvánské zelené, Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe.[1]

Zahraniční vína jsou v České republice všeobecně oblíbená. V roce 2017 se dovezlo dokonce
1,5 milionů hektolitrů, nejvíce z Itálie (26 %), Španělska (21 %) a Maďarska (17 %). Do zahraničí se z ČR vyvezlo jen 78 tisíc hektolitrů vína. Průměrně spotřeba na obyvatele České republiky vychází na 20 litrů za rok. V zemích jižní Evropy dosahuje průměrná konzumace vína až ke 36 litrů na osobu.

Většina zákazníků vnímá širokou nabídku vín v obchodech jako samozřejmost. Přitom za jednou láhví je celoroční nebo spíše i několikaletá práce a příběh, který píší ruce vinařů. Jak vlastně takový rok na vinici vypadá? V období jara je důležité projít celý vinohrad a kontrolovat stav rašících pupenů. Nesmí se také zapomenout na postřiky proti chorobám či plísním. V tomto ročním obdobím jsou největším ohrožením ranní mrazíky. První polovina léta je ve znamení práce na vinohradu. Je třeba zbavit se přebytečných listů, které hroznům stíní. Důležité je odstraňovat zálistky, osečkovat rostliny (řez letorostů) a mulčovat trávu mezi řádky. V srpnu a září přichází doba sběru. Po něm následují hlavní práce ve sklepě tj. odstopkování, lisování, kvašení, dokvášení, kontrola kvality a průběhu kvašení. Pomyslný vrchol nastává v období října a listopadu[2]. „Když si člověk uvědomí celou cestu vína z vinohradu do lahve, je potřeba si o to více vážit práce vinařů. Letošní rok a opatření kvůli nemoci Covid-19 se významně dotkla i produkce vína. Vydaná opatření znemožnila každoroční oblíbená vinobraní a oslavy svatého Martina spojené s ochutnávkami svatomartinského vína.  Mladá vína se tak letos dostanou ke spotřebitelům převážně prostřednictvím supermarketů a e-shopů,“ připomíná Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR.

Ať jsou preference milovníků vína jakákoliv, tak vždy je nejlepší mít svého oblíbeného místního vinaře. Vína z domácích vinic pomohou podpořit malé, rodinné podnikání, které má tradici. Zároveň ušetříte přírodu o uhlíkovou stopu, která je s každým dovozem spojena.

Konzumujte víno zodpovědně.

[1] http://www.vinostyl.cz/clanky/vinarske-oblasti-ceske-republiky

[2] https://www.vinazmoravyvinazcech.cz/cs/aktuality/4908034-vinaruv-rok

Tisková zpráva ke stažení

TZ - Zrozeno_Víno nápoj s příběhem.docx (112 kB)
Modul: Aktuality