Letní ovocná vlna, které prospěje zdraví i postavě. Přidejte se také!

21/07/2021

I přesto, že teplé počasí přišlo tento rok o něco později, než jsme zvyklí, tak léto probíhá v plném proudu. Většina lidí podniká výlety nebo plánují návštěvu koupaliště.  A co si s sebou zabalit jako svačinu nebo oběd? Ideálním řešením je ovoce. Tělo dostane doslova vitamínový koktejl a neuškodí ani postavě. Ideální je volit sezónní potraviny, které bývají na pultech naprosto čerstvé. Letní prázdniny nahrávají především meruňkám, třešním nebo borůvkám.

Téměř každý má s tímto obdobím spojené třešně. Jisté odrůdy začínají dozrávat už v květnu a v podstatě zahajují ovocnou sezónu. V roce 2020 se u nás sklidilo zhruba 894 tun třešní[1]. Letošní odhad sklizně byl pro ovocnáře obtížnější, jelikož po dlouhé chladné periodě nedošlo v mnoha sadech k pravidelnému červnovému propadu[2]. To se týká především právě třešní a višní, kde se očekává sklizeň podprůměrná. Což je škoda, protože tento druh ovoce má hned několik nesporných výhod. Jako většina dužnatého ovoce obsahují až 80 % vody. Slouží tedy skvěle i k hydrataci. Díky vitamínům A, B a C podporují imunitní systém a železo s vápníkem zajišťují správnou stavbu kostí a zubů.  Také jsou zásobárnou kyseliny listové, která pozitivně ovlivňuje lidskou psychiku. Třešně se dají zpracovat mnoha způsoby. Ve velkých teplech je skvělým nápadem vytvoření domácí třešňové zmrzliny. Stačí pouze smíchat třešně, smetanu, mléko a cukr. Tuto formu jistě ocení především děti.

Tip! Nejlépe se sbírají třešně ráno a večer. Je dobré u nich vždy nechat stopku, díky tomu déle vydrží.

Další téměř zázračnou letní potravinou jsou meruňky, které Češi doslova milují. V průměru zkonzumují zhruba 1,6 kilogramu na osobu za rok. Tento rok naštěstí na sklizeň neměly vliv ani jarní mrazíky, kterých se zemědělci každoročně obávají a odhady letošní sklizně jsou více než příjemné. Zemědělci odhadují, že se jich letos sklidí okolo 2,418 tisíc tun. Blahodárný vliv na tělo mají meruňky již při konzumaci tří kusů. Tím se pokryje více než polovina denní spotřeby provitaminu A, který působí jako antioxidant a zároveň přispívá ke zdravému a dlouhodobému opálení.  Dále meruňky obsahují vitamín C a draslík. Tato kombinace zajišťuje správné fungování imunity a regulaci srdečního tepu. Díky nízkým kalorickým hodnotám jsou skvělou volby pro ty, kteří chtějí regulovat svou váhu.

Tip! Pokud chcete zdravou a vydatnou snídani, zkuste ovesnou kaši s oříšky a meruňkami.

V neposlední řadě se nesmí zapomínat ani na drobné ovoce. Skvěle chutná, je zdravé a zároveň nabízí rozmanité využití v kuchyni.  Například v rybízu naleznete vysoký podíl vlákniny a vitamíny E a C. Absolutním favoritem je černý rybíz, který obsahuje mnohonásobně více prospěšných látek, než bílá a červená odrůda. Celkově se v roce 2020 v České republice sklidilo 1 223 tun rybízu[3]. Maliny se zase z drobného ovoce pyšní nejvyšším obsahem betakarotenu a vyváženým spektrem vitamínů. V letošním roce se očekává veliká úroda malin a ostružin a to více jak 111 tisíc tun[4]. V kategorii nejzdravějšího ovoce si velmi dobře stojí i borůvky. Jejich sběr se dá považovat za zábavnou aktivitu a odměnou mohou být knedlíky, koláče nebo miska čerstvého ovoce. Antioxidanty v borůvkách zpomalují stárnutí mozkových buněk a mohou částečně předcházet degenerativním onemocněním. Pomáhají zregenerovat oční sítnici a tím celkově zlepšují zrak i adaptaci na ostré světlo. Jsou vhodné i pro alergiky, protože i přes dlouhodobou konzumaci nevyvolávají žádné alergické reakce.

Tip! Borůvky lze sušit, kompotovat nebo použít k výrobě domácí šťávy.

Specifických úprav i jednotlivých druhů ovoce je nepřeberné množství.  Pokud zvolíte čerstvé a sezónní produkty, tak potěšíte nejen chuťové pohárky, ale také prospějete svému zdraví.

[1] http://eagri.cz/public/web/file/668403/Skliznen_ovoce_2020_a_3lete_a_5lete_srovnani.pdf

[2] http://eagri.cz/public/web/file/680659/vysledky_sklizni_skutecnost_za_r._2017__2018__2019__2020__a_odhady_sklizni_k_15._6._2021__1._9._2021.pdf

[3] http://eagri.cz/public/web/file/668403/Skliznen_ovoce_2020_a_3lete_a_5lete_srovnani.pdf

 

[4] http://eagri.cz/public/web/file/680659/vysledky_sklizni_skutecnost_za_r._2017__2018__2019__2020__a_odhady_sklizni_k_15._6._2021__1._9._2021.pdf

Modul: Aktuality